Domů Rady a Návody Když se řekne nostrifikovat diplom

Když se řekne nostrifikovat diplom

0

Vracíte se z úspěšných zahraničních studií zpět do České republiky a netušíte, jak zažádat o uznání vysokoškolského titulu? Obdobný postup se týká i cizinců, kteří chtějí své nejvyšší dosažené vzdělání uplatnit na českém pracovním trhu. Vše potřebné vám představíme na následujících řádkách.

Co si představit pod samotnou nostrifikací?

Abyste mohli v České republice zažádat o uznání vysokoškolského diplomu čili o tzv. nostrifikaci, musíte úřadům předložit ověřenou kopii oficiálního dokumentu o získání titulu na zahraniční vysoké škole.

Legalizovat kopii dokumentu vám může pouze český notář spolu se soudním tlumočníkem, jenž zajistí překlad. Samotná legalizace spočívá v ověření pravosti uvedených podpisů a použitých razítek.

Tudíž se vámi zvolený notář obrátí na ministerstvo školství dané země, ve které jste studovali. Pokud vše proběhne, jak má, k legalizaci se uchýlí i ambasáda České republiky. Úředník ambasády kopii opatří příslušným razítkem a tzv. legalizační doložkou. Tím je váš vysokoškolský diplom legalizován.

Možná se ptáte, proč není možné nostrifikovat originální dokument, ale jeho kopii. Možné to je, avšak obecně je lepší si oficiální listinu uschovat a vytvořit raději kopii, se kterou nakládáte dál. Legalizace vašeho vysokoškolského diplomu či výstupního vysvědčení je možná až ve chvíli, kdy jeho kopii necháte notářsky ověřit.

Dalším důležitým pojmem, který stojí za vysvětlení, je soudní překlad. Ve většině případů se s ním nesetkáte, avšak při práci se zahraničními dokumenty je jeho role klíčová, neboť umožní dokonalý překlad listiny z cizího jazyka do češtiny.

Které náležitosti vedou k úspěšné nostrifikaci?

Čas, který budete muset vložit do cesty za ověřením vašeho diplomu se odvíjí od skutečnosti, zda země, ze které dokument pochází má navázanou administrativní spolupráci s Českou republikou či nikoliv. Uveďme jednotlivé možnosti a jejich dopady na nostrifikaci:

  1. Spolupráce formou bilaterální smlouvy

V takovém případě nemusí vysokoškolský diplom projít legalizací na české ambasádě. Plně postačí legalizace na cizineckém ministerstvu školství.

  1. Spolupráce formou Haagské úmluvy

Legalizace dokumentu proběhne získáním tzv. apostily. Podmínky jejího získání se liší dle příslušného státu, ve kterém byla listina vydána.

  1. Bez administrativní spolupráce

Příslušný postup nostrifikace naleznete výše.

Jak získat ověřenou kopii originálního dokumentu?

Zisk samotné kopie není nikterak složitou záležitostí. Kopii listiny provedete na kterékoliv kopírce. Za symbolický poplatek jsou volně přístupné ve veřejných budovách, jako jsou například knihovny či budova univerzity. Kopii vám dále ověří notářský úředník.

Jak získat soudní překlad vysokoškolské listiny?

Soudní překlad vám vyhotoví soudní tlumočník, jenž dokument opatří tzv. tlumočnickou doložkou a kulatým razítkem.

Exit mobile version