Finanční krize může dostihnout i sebeopatrnějšího člověka. A je přirozené, že ten, kdo má možnost, si pro pomoc ze všeho nejdříve půjde za lidmi, kteří jsou mu nejblíž. Je ale skutečně dobrý nápad půjčovat si peníze od přátel a rodiny?
Vztahy může neblaze poznamenat už jen vyslovení žádosti o půjčku
Velmi důležité je umět odhadnout, zda si člověk či rodina, které se chystáte na přátelskou půjčku zeptat, může vůbec dovolit vám vyhovět. Pokud se vám tito lidé jako příteli svěřovali s tím, že jim citelně zvedli nájem, šetří na svatbu, vydali se z peněz při placení opravy auta nebo že jeden ze spřáteleného páru přišel o zaměstnání, berte to v potaz. Zeptat se právě jich by totiž mohlo působit přímo necitlivě a poznamenat tak vaše vřelé vzájemné vztahy.
Také mějte na paměti, že skutečnost, že se s někým celý život kamarádíte, ještě neznamená, že vám peníze musí půjčit. I kdyby se v nich třeba topil. Samozřejmě, že v případě potřeby vám opravdový přítel rád vytrhne trn z paty. Především, potřebujete-li žádané finanční prostředky utratit za něco nezbytného a důležitého.
Jedno přísloví ale praví, že pokud chceš přijít o přítele, půjč mu peníze. I ve svém okolí byste jistě našli příklad, který tato slova potvrzuje. Mějte proto pochopení i pro slova odmítnutí. Stejně tak, jako pro vás bylo náročné s otázkou půjčky přijít, je pro druhou stranu náročné ji odmítnout.
Podmínky půjčování peněz si pevně dohodněte. I s přáteli
Mezi výhody nesporně patří to, že pokud si vaši přátelé mohou dovolit s půjčkou pro vás souhlasit, je možné si společně dohodnout jakékoliv podmínky daného úvěru tak, aby byly spokojené obě strany. A to od výše splátek a způsobu jejich úhrady, až po případné úroky.
Ano, i s blízkými lidmi se lze domluvit na tom, že jim ve finále vrátíte o něco více, než jste si od nich vypůjčili. Dokonce by se to slušelo. Přeci jen vám poskytli své úspory, které se jim mezitím mohly zhodnocovat třeba na spořícím účtu nebo v rámci jiného produktu jejich investičního plánu.
Detailní podmínky výpůjčky peněz každopádně společně přesně definujte a sepište. Ač se to může mezi přáteli či rodinou zdát nepochopitelné, dohodnout se lze třeba i na sankcích v případě, že se s platbami zpozdíte nebo se rozhodnete pro splacení půjčky ještě před dohodnutým termínem.
Pokud ale nebudete mít v ruce alespoň trochu smysluplnou a podepsanou smlouvu, budou veškeré dohodnuté podnínky jen těžko vymahatelné. To ostatně platí i pro celou půjčku peněz, proběhne-li bez jakýchkoliv důkazů a v hotovosti.
Je mezi kamarády potřeba sepsat smlouvu? A co má případně obsahovat?
Smlouva o peněžní výpomoci mezi přáteli je rozhodně dobrou věcí, kterou vám můžeme jedině doporučit. Ve finále je ale na vás, především pak na straně, která finanční prostředky půjčuje, jak se rozhodnete. Pamatujte ale, že i dlouholeté přátelství může ze dne na den z jakéhokoliv důvodu skončit.
Proto je lepší mít smlouvu o úvěru i se všemi informacemi a dalšími proměnnými sepsanou. Ze stejného důvodu také ideálně posílejte splátky z bankovního účtu na účet, abyste v případě potřeby mohli platby prokázat a doložit.
Rozhodnete-li se pro sepsání smlouvy, tady jsou náležitosti, které by v ní neměly chybět. Některé detaily jsou totiž tím, co ji činí platnou a závaznou. Můžete se také obrátit na notáře nebo se nechat inspirovat na internetu. Ten totiž nabízí nespočet vzorů smluv všeho druhu.
1. Identifikace smluvních stran
Označení „smluvní strany“ zní v případě půjčky mezi přáteli trochu zvláštně, že? To ale nic nemění na důležitosti uvedení osobních údajů. V kompletním a správném znění by na smlouvě mělo stát celé jméno, adresa trvalého i korespondenčního bydliště, rodné číslo a číslo osobního dokladu jako je pas nebo občanský průkaz.
2. Výše půjčky a dohodnuté podmínky jejího splácení
Je zcela logické, že smlouva o půjčce musí obsahovat její parametry. Zmiňte proto nejen její výši, ale v případě úroků také částku, kterou má dlužník ve finále celkem zaplatit.
Nezbytností je taktéž uvedení četnosti splátek, jejich dohodnutou výši a interval, v jakém je bude věřitel dostávat. Měsíční splácení nemusí být nutností, pokud se domluvíte jinak. Stejně tak není u půjček nižších částek problémem ani jednorázová splátka.
Jak zmiňujeme výše, vše je na domluvě.
3. Způsob předání finančního obnosu
I zde platí, že nejlepší variantou, jak si peníze předat, je odeslat je z bankovního účtu na účet. Taková transakce je totiž dohledatelná a jasně prokazatelná i po letech.
V případě, že jedna strana účet nemá, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu vyžaduje předání peněz v hotovosti, sepište a podepište potvrzení o převzetí peněz.
4. Úroky
Zákon nijak neupravuje minimální výši úroku. Pokud se tedy s kamarádem domluvíte na nulovém úroku, nebudete mu muset platit nic navíc. Nejčastěji se však při finanční výpomoci mezi přáteli ve smlouvě objevuje úrok rozumně nižší, než nabízí průměrná bankovní či nebankovní půjčka. Pozor ale na extra vysoký úrok. V takovém případě by se mohlo jednat ze strany věřitele o nezákonnou lichvu.
Obvykle se v rámci přátelských půjček nehraje na nejrůznější postihy a poplatky, které vyžadují instituce. Pokud se ale dohodnete, že v případě prodlení se splátkami nebo naopak při předčasném splacení přijde nějaká sankce, nezapomeňte to zanést do smlouvy.
5. Datum a podpis
Stejně jako každá jiná smlouva se i ta o finančním úvěru mezi dvěma přáteli či rodinnými příslušníky považuje za uzavřenou až v momentě jejího podpisu. Proto jej společně s datem a ideálně i místem rozhodně nezapomeňte ke smlouvě připojit. To samozřejmě platí jak pro dlužníka, tak pro druhou smluvní stranu.
Podpisy by měly být ideálně ověřené. Ověření podpisu vám udělají na každé poště.