- Reklama -zprávy

Hormonální akné – běh na dlouhé tratě

Date:

Share:

Po prvním porodu jsem si všimla zhoršenou pleť. Upravilo se to druhým těhotenstvím. No, když se tělo dostávalo iz druhého porodu, scénář se zopakoval. Zhoršená pleť převážně před menstruačním cyklem. Bolestivé, červené, zanícená místa převážně na čelisti a na bradě i přes pravidelné péči o pleť. Najednou všechny účinné látky a séra zůstaly stát na kosmetickém stolku, měla jsem pocit, že nic nepomáhá. I tento příběh je důkazem toho, že hormonální akné je často během na dlouhé tratě.

hormonální akné
Foto: pexels.com
Takových příběhů je několik a je to stále častější problém, který se objevuje při ženách 30+. Možná s tím bojujete i vy a už si nevíte rady. Pokud jste si všimli, že akné se vám objevuje v pravidelných intervalech, má podobu bolestivých cyst, pravděpodobně trpíte hormonálním akné. O jeho příčinách, symptomech a léčbě se dočtete v tomto článku.

hormonální nerovnováha

Pro ženský organizmus jsou velmi důležité hormony progesteron a estrogen. Progesteron, pokud jej má žena dostatek, má to uklidňující vliv na celý organismus. Hlavním úkolem progesteronu je regulace ovulace a menstruace. Jeho hladinu snižuje stres, špatná strava, nadměrné cvičení, nedostatek spánku, úzkost. Nízká hladina progesteronu způsobuje nerovnováhu dalších hormonů, estrogenu a androgenů, jakým je například testosteron. Tímto hormonem jsou často přisuzovány zásluhy na vzniku vyrážek i bolestivého akné. Proto je vhodné při hormonálním akné řešit problém komplexně. Ideální, pokud máte možnost dát si udělat hormonální profil, který zjistí stav vašich hormonů.

Co je to hormonální akné

Hormonální akné vzniká v důsledku výkyvů hormonů v těle. V mužském těle se hormony spíše stabilizují. V případě žen je to horší. Jsou častou obětí hormonálního akné, protože vlivem menstruačního cyklu, těhotenství, menopauzy procházejí hormonálními změnami, které stojí za vznikem hormonálního akné. „Pro tento typ akné jsou charakteristické hrbolky a podkožní uzlíky, které nelze vytisknout, jsou citlivé a bolí“, uvádí dermatoložka MUDr. Simona Felšöová.

hormonální akné
Foto: pexels.com
Symptomy hormonálního akné

Hormonální akné se může objevit tak v pubertě, tak v menopauze. Během puberty se nachází především na čele a nose, v tzv. T-zóně. Je to proto, že v této části obličeje se nachází nejvíce mazových žláz. U dospělých se hormonální akné projevuje spíše ve spodní části obličeje, na tvářích a čelistech.

Hlavní příčiny hormonálního akné u žen

Hormonální akné vzniká v důsledku výkyvu hormonů v těle ženy. Hormonální výkyvy jsou typické pro menstruační cyklus, menopauzu, pubertu, ale i syndrom PCOS.

Před začátkem menstruačního cyklu dochází ke kolísání hormonů v těle. Hladiny estrogenu a progesteronu klesají s příchodem menstruace, přičemž hormon testosteron se nemění, ale stává se dominantním, což přispívá k produkci kožního mazu. V případě menopauzy rovněž dochází ke snížení estrogenu a ke zvýšení androgenů, které mohou mít zásluhu na vzniku akné. Vysoká hladina androgenů se objevuje i během puberty, kdy vznik akné je nejběžnější. Příčinou hormonálního akné může být i syndrom polycystických ovarií (PCOS). Vyskytuje se během reprodukčního věku ženy, v průběhu tzv. plodných let ženy. Ovlivňuje reprodukční cyklus tím, že způsobuje nepravidelnou menstruaci. PCOS nastává tehdy, když vysoká hladina androgenů zabrání produkci estrogenu a progesteronu v těle ženy. To přispívá k mastné pokožce, což výrazně může ovlivnit vznik akné.

Kromě hormonálních změn má velký vliv na vznik hormonálního akné i obezita, nadváha, špatná životospráva, kouření, nedostatek odpočinku, stres, uvádí dermatoložka MUDr. Simona Felšöová.

━ nové příběhy

Kdo otevře dveře s rozbitým nebo zaseknutým zámkem? No přece profesionálové ze Zámečnictví Key!

Hledáte profesionální společnost s dlouhodobým působením na trhu, která se specializuje na opravu rozbitých nebo zaseknutých zámků? Zámečnictví Key poskytuje cenově dostupné služby, specializující se...

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku v podobě vivo V40 SE. Ten zaujme především luxusním designem a výbavou, kterou v dané...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

vivo X100 Pro: špičkový fotomobil pro každou příležitost

Společnost vivo uvádí na trh svou novou vlajkovou loď – model vivo X100 Pro, který dále posouvá možnosti fotografování mobilních zařízení. Přináší snímky v profesionální...

Jak léčit bolest nohy

Bolest nohy je nepříjemným a často omezujícím problémem, který může postihnout každého z nás. Může se objevit v různých oblastech nohy, jako jsou chodidlo,...
- Komerční sdělení -pr článek