- Reklama -zprávy

Fucoxanthin na metabolismus a hubnutí: fakt nebo fikce?

Date:

Share:

Fucoxanthin pravděpodobně není zrovna nejznámější přírodní látkou, ačkoli by se vyplatilo věnovat mu zvýšenou pozornost: zvyšuje metabolismus tuků, čímž přispívá ik hubnutí.

Základem většiny známých i méně známých diet je zdravá výživa a pravidelný pohyb. Kombinace těchto dvou faktorů v mnoha případech také přináší požadovaný efekt. Existují však takové přírodní látky, které právě díky účinkům stimulujícím metabolismus tuků pomáhají v tom, abychom ještě rychleji dosáhli vytyčeného cíle: a právě takovou látkou je i fukoxantin.

V poslední době je extrakt z mořských řas fucoxanthin mimořádně oblíbenou novinkou v oblasti výživy, právě kvůli jmenovaným vlastnostem. Podívejme se na tato tvrzení trochu podrobněji.

Vědci v Japonsku zjistili, že hnědé mořské řasy (kombu), přísada používaná v mnoha asijských polévkách a salátech, obsahují sloučeninu, která v rámci studií na zvířatech prokázala vlastnosti podporující hubnutí tím, že snižuje hromadění tuku. Tato sloučenina, zvaná fucoxanthin, dosáhla 5 až 10% snížení hmotnosti u testovaných zvířat az toho důvodu by mohla být zpracována jako přírodní extrakt, nebo lék na pomoc v boji proti obezitě. Ve studii provedené na potkanech bylo zjištěno, že stimuluje produkci UCP1, proteinu, který zvyšuje spalování tuků. Tento protein se nachází ve viscerálním tuku, který obklopuje vnitřní orgány v dutině břišní – typ tuku spojený se srdečními chorobami, cukrovkou a metabolickým syndromem.

Fucoxanthin – co to je a jak funguje?
Fucoxanthin je hnědavý pigment, který dodává hnědým mořským řasám charakteristickou barvu a také je potřebný pro fotosyntézu (přeměnu světla na energii).

Fucoxanthin se jeví jako velmi slibná sloučenina zároveň ke snížení tuků a příznivé působení na celkové a kardiovaskulární zdraví, avšak vyžaduje určitou dobu (5-16 týdnů), aby se jeho účinky projevily. Jedná se o bezpečnou přírodní složku, která je součástí japonské stravy již po staletí.

Podle několika provedených studií bylo zjištěno, že použití extraktu z mořských řas obsahujícího fukoxantin je účinný proti zvýšení hladiny cholesterolu a triglyceridů a pro zvýšení metabolismu při konzumaci stravy s vysokým podílem tuku. Jeho jedinečná struktura a chemické vlastnosti z něho dělají silný antioxidant.

Kromě svých vynikajících antioxidačních výhod může fucoxanthin ve formě doplňku stravy podporovat metabolismus včetně řízení hladin glukózy a lipidů a zdraví jater.

Celosvětově se obezita od roku 1975 téměř ztrojnásobila a Světová zdravotnická organizace (WHO) ji považuje za nejvíce zanedbávaný problém veřejného zdraví s více než 1,9 miliardami obézních jedinců ve věku nad 18 let.

WHO také identifikuje obezitu jako významný rizikový faktor pro choroby související se stravováním, jako je diabetes mellitus, kardiovaskulární choroby a onemocnění jater, hypertenze, mrtvice a dokonce i rakovina.

V klinické studii, které se zúčastnilo 151 obézních žen bez diabetes, trpících nealkoholickým ztučněním jater, zvýšila aplikace fucoxanthinu (0,8-4,0 mg) a oleje z granátových jablek u zúčastněných úbytek hmotnosti a snížila tělesný a jaterní.

Fucoxanthin také podporoval úbytek hmotnosti u obézních myší (kvůli dietám s vysokým obsahem tuků a cukrovce), zejména v kombinaci s rybím olejem.

Mezi další účinky lze také zařadit jeho příznivé působení v případě deprese, zánětu, vysoké hladiny tuku v krvi. Vzhledem k vysokému antioxidačnímu účinku chrání pokožku, mozek, srdce a také je účinný i v případě inzulínové rezistence.

Fucoxanthin je speciální karotenoid s mnoha bioaktivitami. Výsledky studií na zvířatech ukázaly, že má potenciální hodnotu při prevenci a léčbě nemocí souvisejících s životním stylem, jako je obezita, cukrovka, rakovina, kardiovaskulární choroby a jiné chronické choroby. Mohl by to být způsob, jak zrychlit metabolismus. Přestože existuje několik studií na lidských subjektech, je třeba v této oblasti provést více klinických studií. Fucoxanthin se považuje obecně za bezpečný a v doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky a lze jej snadno extrahovat z makrořas a mikrořas.

━ nové příběhy

Kdo otevře dveře s rozbitým nebo zaseknutým zámkem? No přece profesionálové ze Zámečnictví Key!

Hledáte profesionální společnost s dlouhodobým působením na trhu, která se specializuje na opravu rozbitých nebo zaseknutých zámků? Zámečnictví Key poskytuje cenově dostupné služby, specializující se...

Kupte stylové, dostupné vivo V40 SE a vyhrajte zájezd na zápas Česka na EURO

Společnost vivo uvedla na trh stylovou a dostupnou novinku v podobě vivo V40 SE. Ten zaujme především luxusním designem a výbavou, kterou v dané...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

vivo X100 Pro: špičkový fotomobil pro každou příležitost

Společnost vivo uvádí na trh svou novou vlajkovou loď – model vivo X100 Pro, který dále posouvá možnosti fotografování mobilních zařízení. Přináší snímky v profesionální...

Jak léčit bolest nohy

Bolest nohy je nepříjemným a často omezujícím problémem, který může postihnout každého z nás. Může se objevit v různých oblastech nohy, jako jsou chodidlo,...
- Komerční sdělení -pr článek